Omnyacc

27 juni 2025

Bezwaar maken tegen aanslag IB met box 3-inkomen

Eind mei heeft de Belastingdienst veel definitieve aanslagen inkomstenbelasting 2021 verzonden. Staat daarin box 3-inkomen, dan is het verstandig snel te beoordelen of bezwaar maken zinvol is.

Hoge Raad en Wetsvoorstel tegenbewijsregeling box 3: aanvullend rechtsherstel

Op 6 juni 2024 oordeelde de Hoge Raad dat je in box 3 het – door de Hoge Raad gedefinieerde – werkelijke rendement in aanmerking mag nemen als dit lager is dan het wettelijk veronderstelde rendement. De Hoge Raad gaf daarbij en ook in latere arresten aanwijzingen hoe dit werkelijke rendement berekend moet worden.

De aanwijzingen van de Hoge Raad zijn, aangevuld met een aantal nadere regels, verwerkt in het wetsvoorstel tegenbewijsregeling box 3 dat inmiddels is aangenomen door de Tweede Kamer.

Naar verwachting komt in juli 2025 het formulier Opgaaf werkelijk rendement (OWR) beschikbaar waarmee een beroep gedaan kan worden op de tegenbewijsregeling.

Kun je wachten op het formulier OWR?

De Belastingdienst geeft aan dat je kunt wachten op het formulier OWR als je een beroep wilt doen op box 3-heffing berekend naar het werkelijk rendement. Dit is inderdaad het geval als je alleen een beroep wil doen op berekening van het werkelijk rendement in overeenstemming met de wet tegenbewijsregeling box 3.

Of is bezwaar nodig?

Wil je dat niet of twijfel je daar nog aan, dan is het verstandig om tijdig, dat wil zeggen binnen zes weken na dagtekening, bezwaar te maken tegen de definitieve aanslag IB.

Let op!

Is de dagtekening van je definitieve aanslag 27 mei 2025, dan eindigt de termijn om bezwaar te maken op 8 juli 2025.

Redenen voor bezwaar

Een reden voor bezwaar kan zijn dat je niet wilt aansluiten bij de wet tegenbewijsregeling box 3. Je wilt bijvoorbeeld toch kosten in aftrek brengen. Houd er rekening mee dat de Belastingdienst het bezwaar op dit punt zal afwijzen, omdat de Hoge Raad heeft beslist dat geen ruimte bestaat voor aftrek van kosten.

Maar ook als je de verdeling van je box 3-inkomen tussen jou en je fiscale partner wilt wijzigen, moet je tijdig bezwaar maken. Datzelfde geldt als je wilt meedoen aan de massaalbezwaarprocedure tegen de belastingrente, indien op de definitieve aanslag of voorlopige aanslag belastingrente in rekening is gebracht.

Let op!

Er zullen misschien nog meer redenen zijn om bezwaar te maken. Mogelijk heeft een van onze adviseurs al contact met je opgenomen om een en ander te bespreken. Het kan ook zijn dat al actie ondernomen is en bezwaar is gemaakt. Neem bij vragen of als je twijfelt hierover contact met ons op.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Hoge Raad: geen box 3-teruggaaf voor niet-bezwaarmakers
De Hoge Raad heeft op 25 juni 2026 geoordeeld dat niet-bezwaarmakers geen recht hebben op rechtsherstel voor box 3. Wat zijn de gevolgen van deze uitspraak?

Lees verder
arrow right
Teruggave bpm bij export van een bestelauto van voor 2025
Bestaat er recht op teruggaaf van bpm bij de export van een bestelauto die ouder is dan vijf jaar en waarvan de datum van eerste toelating vóór 1 januari 2025 ligt?

Lees verder
arrow right
Kabinet onderzoekt nieuw afbouwpad voor youngtimerregeling
De voorwaarden van de youngtimerregeling veranderen dit jaar en volgend jaar. Daarnaast heeft het kabinet vier mogelijke varianten uitgewerkt voor een aangepast afbouwpad vanaf 2027.
Lees verder
arrow right