Omnyacc

13 oktober 2025

Zwangerschaps- en bevallingsverlof: geen recht op 100% loon bij Wazo-uitkering

Tijdens het zwangerschaps- en bevallingsverlof (Wazo-verlof) kan een moeder met behoud van haar inkomen voor haar pasgeboren kind zorgen. Maar heeft zij altijd recht op doorbetaling van 100% van haar salaris, of ligt dit genuanceerder?

Wat speelt er?

In een zaak die voorlag bij de rechtbank Rotterdam was sprake van een verstoorde arbeidsrelatie. Om die reden werd ontbinding gevraagd van de arbeidsovereenkomst met de werkneemster. De CEO zou tegen de werkneemster hebben aangegeven: “Bij onze organisatie is geen plaats voor vrouwen met kinderen”. De werkgever ontkende dit, maar het mag niet baten; de verstoorde arbeidsrelatie blijft bestaan. De werkneemster werd op non-actief gesteld.

De kantonrechter gaat daarom over tot ontbinding van de arbeidsovereenkomst en beslist daarnaast op een aantal vorderingen van de werkneemster, zoals over de hoogte van haar salaris tijdens haar Wazo-verlof.

Hoogte inkomen tijdens Wazo-verlof

De werkneemster was van mening dat ze tijdens haar Wazo-verlof recht had op 100% van haar salaris, omdat zij tijdens haar non-actiefstelling door de werkgever het zwangerschaps- en bevallingsverlof heeft genoten. Een non-actiefstelling komt als uitgangspunt namelijk voor rekening en risico van een werkgever. Deze werkneemster die een salaris heeft dat boven het maximumdagloon ligt, stelt zich op het standpunt dat de werkgever de Wazo-uitkering moet aanvullen tot 100% van haar overeengekomen salaris.

Wat oordeelt de rechter?

De rechter gaat hier niet in mee. Tijdens de verlofperiode bestaat er alleen recht op een Wazo-uitkering en niet op loon. Dat de Wazo samenvalt met de non-actiefstelling, maakt dat niet anders. Ook haar argument dat sprake is van discriminatie gaat niet op. De Wazo is namelijk gebaseerd op de Europese Zwangerschapsrichtlijn. Deze richtlijn geeft geen recht op volledig behoud van het loon, maar heeft het over een adequate uitkering. Met de uitkering van 100% van het gemaximeerde dagloon is hieraan volgens de kantonrechter in Nederland voldaan.

Bijkomend punt is dat er vaak al minder door het UWV wordt uitgekeerd, omdat de grondslag waarover de Wazo-uitkering wordt berekend (het SV-loon) veelal lager ligt dan het brutoloon. De werkgever krijgt evenmin van het UWV een compensatie voor bijvoorbeeld de pensioenpremie. Bij werknemers met een dagloon dat (al dan niet inclusief bijtelling auto) hoger is dan het maximumdagloon (€ 297,82 juli 2025) komt de werkgever onevenredig meer tekort als 100% van het salaris wordt doorbetaald tijdens zwangerschapsverlof.

Let op!

Het blijft wel van belang na te gaan of in een eventuele toepasselijke cao een regeling staat die aangeeft dat een werkneemster tijdens het Wazo-verlof 100% van haar loon krijgt doorbetaald. Als dit het geval is, maakt dit de beoordeling anders.

Speciaal voor jou!

UITGELICHT

Belastingvrije reiskostenvergoeding stijgt naar € 0,25 per kilometer vanaf 2026
Vanaf 22 mei 2026 is het mogelijk om met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2026 uit te gaan van een belastingvrije reiskostenvergoeding van € 0,25 per kilometer. Wat betekent deze wijziging voor werkgevers, werknemers, ondernemers, vrijwilligers en particulieren?
Lees verder
arrow right
Tweede Kamer stemt in met wet Meer zekerheid voor flexwerkers
De Tweede Kamer heeft ingestemd met het wetsvoorstel Meer zekerheid voor flexwerkers, dat flexwerkers beter moet beschermen en hun positie moet versterken.
Lees verder
arrow right
Loonstop telt mee bij berekening transitievergoeding
Een werknemer is langdurig ziek, werkt onvoldoende mee aan de re-integratie en krijgt te maken met een loonstop. Maar telt de periode waarin geen loon is betaald dan wel of niet mee voor de berekening van de transitievergoeding?
Lees verder
arrow right