Omnyacc

13 mei 2025

Btw-aftrek bij verhuur werkkamer aan eigen bv toegestaan

Wanneer je als dga een werkkamer in je woning verhuurt aan je eigen bv, rijst de vraag of je de btw op dit deel van de woning kunt aftrekken. Daarbij is ook relevant of het uitmaakt of de werkkamer zelfstandig is of niet.

Echtpaar verhuurt werkkamer aan bv

In een arrest van het gerechtshof Amsterdam werd deze vraag beantwoord. In de betreffende zaak verhuurde een echtpaar een werkkamer van 9,8 m2 aan de bv, waarvan de man enig aandeelhouder en dga was. De werkkamer is alleen te betreden via de hal in de woning. De werkkamer beschikt niet over eigen sanitaire voorzieningen.

Het echtpaar had schriftelijk vastgelegd dat de werkkamer voor een periode van vijf jaar werd verhuurd, met de optie om dit na ommekomst van deze periode steeds voor dezelfde termijn te verlengen. Het paar trekt 7,15% van de btw af op de bouw van de woning.

Economische activiteit

De huurprijs van de kamer van € 200 per maand is niet dermate laag dat er geen sprake is van een symbolische vergoeding. Er is sprake van een duurzame verhuur tegen een reële vergoeding, volgens het Hof. Dat de gehanteerde voorwaarden niet marktconform zijn, is volgens het Hof niet van belang.

Dga handelt niet alleen

Het Hof vindt ook van belang dat de dga in deze zaak niet alleen handelt, maar samen met zijn echtgenote. Beiden zijn gerechtigd tot de woning, ze verhuren de woning samen aan de bv en de vrouw is niet in dienst bij de bv.

Ook medegebruik niet van belang

Tenslotte acht het Hof ook niet van belang dat de bv de werkkamer huurt en daarbij gebruik mag maken van onder andere de toiletruimte van de woning. Er is sprake van een reële verhuur van de werkkamer. De conclusie luidt dan ook dat er een rechtstreeks verband is tussen de kosten van de woning en de btw-belaste verhuur van de werkkamer. Het echtpaar heeft daarmee recht op de btw-aftrek.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Kabinetsmaatregelen bij economische gevolgen Midden-Oosten
Het kabinet is van plan om bijna een miljard euro aan maatregelen in te zetten voor ondernemers en huishoudens, om de economische impact van de onrust in het Midden-Oosten op te vangen.
Lees verder
arrow right
Boete van € 10.000 bij contante betalingen vanaf € 3.000
Ondernemers die goederen kopen of verkopen mogen vanaf 1 januari 2026 geen contante betalingen van € 3.000 of meer meer doen of aannemen. Bij overtreding van dit verbod geldt in principe een vaste basisboete van € 10.000.
Lees verder
arrow right
Geen aftrek werkruimte in woning, ook niet tijdens corona
Zijn huurkosten van een woonkamer die tijdens de coronacrisis als werkruimte werd gebruikt aftrekbaar? Een gerechtshof oordeelde van niet en stelde dat de coronasituatie hier niets aan verandert.
Lees verder
arrow right