Omnyacc

27 januari 2026

Btw-regels bij verhuur van niet-geïntegreerde zonnepanelen

Je plaatst zonnepanelen op daken, blijft eigenaar van de volledige installatie en verhuurt deze vervolgens. Hoe wordt in dat geval de btw geregeld? De Belastingdienst gaf hier recent duidelijkheid over.

Casus: installatie en verhuur zonnepaneleninstallatie

De casus uit de aan de Belastingdienst gestelde vraag was als volgt. Een ondernemer plaatst niet-geïntegreerde zonnepanelen op grote daken. De ondernemer blijft zelf eigenaar, maar verhuurt de installatie aan de gebruiker van het gebouw waarop de zonnepanelen zijn geplaatst.

Naast de niet-geïntegreerde zonnepanelen maken ook de volgende zaken onderdeel uit van de installatie: rasters waarop de zonnepanelen worden gelegd, kabels en kabelgoten, transformators, omvormers en een op maat gemaakte groepenkast. Als de zonnepanelen niet aan het dak worden bevestigd, gebruikt de ondernemer ook ballasttegels om de constructie te verzwaren.
In het Nederlandse civiele recht is de zonnepaneleninstallatie een onroerende zaak.

Voor btw geen verhuur onroerende zaak

Desondanks antwoordt de Belastingdienst dat de verhuur van de zonnepaneleninstallatie geen verhuur van een onroerende zaak is. De Belastingdienst oordeelt dat voor de btw de zonnepanelen roerend zijn, omdat ze afzonderlijk kunnen worden gebruikt en in bouwkundig opzicht geen onderdeel worden van de onroerende zaak waarop ze geplaatst zijn.

Let op!

Dit oordeel geldt niet voor geïntegreerde zonnepanelen. Geïntegreerde zonnepanelen vervullen ook een rol als dakbedekking en worden daarmee in bouwkundig opzicht onderdeel van de onroerende zaak. Geïntegreerde zonnepanelen zijn dus wel onroerend.

Nu de verhuur van de zonnepaneleninstallatie naar het oordeel van de Belastingdienst geen verhuur van een onroerende zaak is, zal deze verhuur altijd met btw belast zijn.

Geen btw-verlegging voor installateur

De ondernemer in de casus maakt voor de installatie van de zonnepanelen gebruik van de diensten van een derde. Deze treedt op als uitvoerder en hield supervisie en controle. De Belastingdienst oordeelt dat de btw-verleggingsregeling hier niet van toepassing is omdat de derde geen fysieke werkzaamheden verricht aan een onroerende zaak. De derde realiseert, in de visie van de Belastingdienst, immers een roerende zaak en geen onroerende zaak.

Gevolg van dit oordeel is dat de derde bij installatie van niet-geïntegreerde zonnepanelen altijd btw berekenen en deze niet mag verleggen naar de opdrachtgever/hoofdaannemer. Let wel dat in het geval van installatie van zonnepanelen op een woning, onder voorwaarden, een nultarief geldt.

Let op!

Ook in dit geval was het oordeel van de Belastingdienst anders geweest als het geïntegreerde zonnepanelen zouden zijn in plaats van niet-geïntegreerde zonnepanelen. Bij niet-geïntegreerde zonnepanelen is de btw-verleggingsregeling wel van toepassing.

Let op!

Ondanks dat de zonnepaneleninstallatie in het Nederlandse civiele recht een onroerend zaak is, neemt de Belastingdienst voor de btw een ander standpunt daarover in. Voor de heffing van de btw geldt namelijk een ander rechtskader en wordt niet in alle gevallen de Nederlandse civiele kwalificatie gevolgd.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Kan werkadres worden gezien als verblijfplaats voor zorgkosten?
De kosten van ziekenbezoek zijn soms aftrekbaar als zorgkosten, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Een belangrijk punt is de afstand tussen de woon- of verblijfplaats en de plek van verpleging. Maar kan in sommige situaties ook een werkadres als verblijfplaats gelden?
Lees verder
arrow right
Nieuwe innovatiesubsidie voor koolstofverwijdering
Er wordt een nieuwe subsidie opengesteld voor samenwerkingsverbanden die innovatieve oplossingen willen onderzoeken of ontwikkelen voor koolstofverwijdering. Met deze technieken kan CO₂ uit de atmosfeer worden gehaald en opgeslagen om klimaatverandering tegen te gaan. Omdat de beschikbare methoden momenteel nog tekortschieten, is deze regeling in het leven geroepen.
Lees verder
arrow right
Btw-aftrek werkkamer mogelijk ondanks privégebruik
Kan een dga een werkkamer in zijn woning met btw verhuren aan zijn bv en daardoor btw aftrekken voor die ruimte? En geldt dit ook wanneer de werkkamer deels privé wordt gebruikt? Een gerechtshof vond in een bepaalde casus dat dit kon. Wat speelde hier?
Lees verder
arrow right