Omnyacc

3 juli 2025

Eerste uitspraak massaalbezwaarplusprocedure box 3

Op 26 juni 2025 heeft de rechtbank Den Haag als eerste uitspraak gedaan in de zogenoemde massaalbezwaarplusprocedure over box 3. Het beroep werd ongegrond verklaard.

Massaalbezwaarplusprocedure

Op 24 december 2021 oordeelde de Hoge Raad dat de forfaitaire box 3-heffing vanaf 2017 in strijd is met het Europees recht. Niet iedere belastingplichtige met box 3-inkomen kwam daarna in aanmerking voor rechtsherstel. Op Prinsjesdag 2002 besloot het kabinet namelijk definitief geen rechtsherstel te bieden aan belastingplichtige van wie de aanslag op 24 december 2021 al onherroepelijk vaststond (hierna: de groep niet-bezwaarmakers).

Uiteindelijk is voor deze groep de massaalbezwaarplusprocedure ingericht. De inzet van deze procedure is de vraag of het terecht is dat de groep niet-bezwaarmakers niet in aanmerking komt voor rechtsherstel.

Vier proefpersonen

In de procedure zijn vier proefpersonen geselecteerd die tezamen representatief zijn voor alle niet-bezwaarmakers. De zaken van de vier proefpersonen zijn voorgelegd aan verschillende rechtbanken.

Eerste uitspraak

Op 26 juni 2025 heeft rechtbank Den Haag als eerste uitspraak gedaan en het beroep van de proefpersoon ongegrond verklaard. Deze uitspraak zal aan een hogere rechter worden voorgelegd. Dit zal of een gerechtshof zijn of, in overleg met de Belastingdienst, meteen al de Hoge Raad. Op dit moment is er daarom nog geen definitief uitsluitsel over de vraag of de groep niet-bezwaarmakers misschien toch recht heeft op rechtsherstel.

Let op!

In de andere drie zaken is nog geen uitspraak gedaan.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Werkkostenregeling 2026
Voor 1 april 2026 moet de werkkostenregeling (WKR) over 2025 worden afgerekend. Weet je welke vergoedingen en verstrekkingen hieronder vallen, wat de grenzen zijn en wat er gebeurt bij overschrijding? In deze praktische advieswijzer lees je de belangrijkste antwoorden en aandachtspunten.
Lees verder
arrow right
Tweede Kamer stemt in met nieuw box 3-stelsel vanaf 2028
De Tweede Kamer heeft op 12 februari 2026 ingestemd met een nieuw box 3-stelsel waarbij vanaf 2028 belasting wordt geheven over het werkelijke rendement. Als ook de Eerste Kamer het wetsvoorstel Wet werkelijk rendement box 3 goedkeurt, wordt het daadwerkelijke rendement op vermogen vanaf dat jaar belast.
Lees verder
arrow right
Kan werkadres worden gezien als verblijfplaats voor zorgkosten?
De kosten van ziekenbezoek zijn soms aftrekbaar als zorgkosten, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Een belangrijk punt is de afstand tussen de woon- of verblijfplaats en de plek van verpleging. Maar kan in sommige situaties ook een werkadres als verblijfplaats gelden?
Lees verder
arrow right