Omnyacc

4 november 2020

Heb jij al een fiets van de zaak?

Sinds dit jaar hebben we een nieuwe fiscale regeling: fiets van de zaak. Weet jij al hoe de regeling in elkaar zit en of dit voor jouw onderneming en medewerkers interessant kan zijn? 

Administratieve rompslomp

De oude fietsregeling bracht veel administratieve rompslomp met zich mee. Voordat de nieuwe regeling werd ingevoerd, moest je namelijk voor het belaste ‘loon in natura’ voor het gebruik van een fiets van de zaak exact bijhouden hoeveel je privé en zakelijk fietst. Dat is bij een fiets zonder kilometerteller nog veel lastiger dan bij een auto van de zaak. Om dit administratief makkelijker te maken is per 2020 een vast bijtellingspercentage van 7% ingevoerd en is de rittenregistratie vervallen.

Bijtelling

De ‘bijtelling’ is het spraakgebruik voor de waardering van het loon in natura voor het privégebruik van een fiets van de zaak. Een soortgelijke regeling geldt ook als je zelf als ondernemer een fiets van de zaak gebruikt.

Werknemer?

Gaat het om een fiets van een werknemer, dan geldt de bijtelling als de fiets door de werkgever ter beschikking is gesteld. Het maakt daarbij niet uit of je als werkgever de fiets hebt gekocht of geleast.

De bijtelling wordt bij werknemers tot het belaste loon gerekend. De werkgever draagt hierover loonbelasting en premies af. Belangrijk hierbij is wel dat het bij deze nieuwe 7%-bijtellingsregeling niet mag gaan om een fiets die direct eigendom wordt van de werknemer. Zou dat wel het geval zijn, dan is op het moment van het verstrekken of vergoeden van de fiets de hele waarde van die fiets in één keer belast als loon in natura.

Ondernemer?

Ben je ondernemer, dan krijg je ook een bijtelling voor het privégebruik van de fiets als je de fiets tot het vermogen van de onderneming rekent of als de fiets door de onderneming wordt geleast. In principe komen dan alle kosten in aftrek op de winst. Maar als je de fiets ook voor privédoeleinden en/of woon-werkverkeer gebruikt, wordt de aftrek van de kosten deels gecorrigeerd door een privéonttrekking (de ‘bijtelling’) weer bij de winst te tellen.

Bijtelling

De bijtelling ofwel onttrekking voor het privégebruik van de fiets van de zaak bedraagt op jaarbasis 7% van de waarde van de fiets inclusief btw.

Voorbeeld
Anne krijgt van haar werkgever een fiets ter beschikking met een consumentenadviesprijs van € 3.199 inclusief btw. Haar brutomaandloon bedraagt € 3.500. De bruto bijtelling voor de fiets is dan 7% van € 3.199, dus € 223,93 per jaar. Per maand is dat € 18,66. Daarover wordt bij haar € 8,84 loonheffing ingehouden.

Voor werknemers wordt het bijtellingsbedrag dus bij het loon geteld. Ondernemers hebben geen loon, maar betalen belasting over hun winst. De bijtelling van de fiets wordt dan bij die winst uit onderneming geteld. Leuke bijkomstigheid voor ondernemers is dat je daardoor ook op de bijtelling de MKB-winstvrijstelling van 14% mag aftrekken. De inkomstenbelasting wordt in bovenstaand voorbeeld dan op jaarbasis berekend over (100% - 14%) x € 223,93.

Heb jij nog vragen over de fiets van de zaak regeling? Of hoe je dit moet verwerken in de salarisadministratie? Neem gerust contact met ons op. Wij adviseren je graag.

Exact
Het online boekhoudprogramma waarmee je tijd overhoudt om te ondernemen
Lees verder
arrow right
Elsa Brasser-Duursma

Elsa Brasser-Duursma

Officemanager

Nog ruim budget beschikbaar voor DUMAVA-subsidie
Voor het verduurzamen van maatschappelijk vastgoed is de DUMAVA-subsidieregeling beschikbaar. Begin augustus 2026 was nog ongeveer 70% van het beschikbare subsidiebudget beschikbaar.
Lees verder
arrow right
Junior salarisadministrateur
Sta jij aan het begin van je carrière of ben je toe aan een nieuwe richting waarin je kunt groeien, leren en écht impact maakt voor werkgevers? Dan is dit jouw kans! Bij Omnyacc krijg je de ruimte om het vak van salarisadministratie in de praktijk te leren, met begeleiding en collega’s die graag hun kennis met je delen.
Lees verder
arrow right
Premies WGA en ZW stijgen in 2027
De gedifferentieerde premies voor de Werkhervattingskas (Whk) voor 2027 zijn vastgesteld. Zowel de premie voor Werkhervatting gedeeltelijk arbeidsgeschikten (WGA) als die voor de Ziektewet (ZW) stijgt in 2027.
Lees verder
arrow right
Strategisch personeelsbeleid
Breng jouw personeelswensen in kaart met strategisch personeelsbeleid. Dit helpt om zo effectief mogelijk gebruik te maken van de talenten van jouw personeel.
Lees verder
arrow right