Omnyacc

30 maart 2026

Hoge Raad staat nieuwe partnerverdeling box 3 toe na rechtsherstel

Na vermindering van het box 3-inkomen door rechtsherstel leek de definitieve aanslag vast te staan en aanpassing van de verdeling met de fiscale partner niet meer mogelijk. De Hoge Raad oordeelt nu anders.

Kerstarrest

De Hoge Raad oordeelde in 2021 in het kerstarrest dat de forfaitaire box 3-heffing vanaf 2017 in strijd is met het Europees recht. De Hoge Raad bood in die casus rechtsherstel door aan te sluiten bij het werkelijke rendement. Alle bezwaarschriften die meeliepen in de massaalbezwaarprocedure werden vervolgens in een collectieve uitspraak op bezwaar op 4 februari 2022 gegrond verklaard. Hierdoor kwamen die aanslagen allemaal onherroepelijk vast te staan. Een beroep bij de rechter was daarna niet meer mogelijk.

Andere verdeling box 3-inkomen partners

Fiscale partners kunnen hun box 3-inkomen in de aangifte onderling verdelen. In de wet is opgenomen dat een andere verdeling alleen kan tot het moment waarop de beide aanslagen onherroepelijk vaststaan. Aanslagen uit de massaalbezwaarprocedure kwamen op 4 februari 2022 onherroepelijk vast te staan. Op grond van de wet was het daarom niet meer mogelijk om de verdeling van het box 3-inkomen na 4 februari 2022 aan te passen.

De Belastingdienst stuurde echter pas ná 4 februari 2022 de nieuwe berekeningen van het box 3-inkomen op basis van het rechtsherstel. Met dit nieuwe box 3-inkomen zou in bepaalde situaties een andere verdeling van het box 3-inkomen optimaler kunnen zijn. De Belastingdienst stond dit echter niet meer toe, omdat de aanslagen op 4 februari 2022 onherroepelijk vast waren komen te staan.

Oordeel Hoge Raad

Op 27 maart 2026 gaf de Hoge Raad antwoord op door rechtbank Den Haag gestelde vragen over deze situatie. De Hoge Raad antwoordde dat de belastingplichtige in zo’n situatie samen met zijn fiscale partner nog wel kan kiezen voor een andere verdeling van het box 3-inkomen.

De belastingplichtige en zijn fiscale partner hebben daar, naar het oordeel van de Hoge Raad, niet onbeperkt de tijd voor. Dit moet namelijk binnen zes weken na de beschikking waarin de Belastingdienst de aanslag verminderde als gevolg van het toegepast rechtsherstel.

Voorbeeld
De Belastingdienst deed op 4 februari 2022 de collectieve uitspraak op bezwaar. De aangifte inkomstenbelasting 2019 werd door de Belastingdienst bijvoorbeeld op 20 juli 2022 bij beschikking verminderd als gevolg van het toegepaste rechtsherstel. Je kon daarna nog binnen zes weken na 20 juli 2022 samen met je fiscale partner verzoeken om aan andere verdeling van het box 3-inkomen.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Brief Belastingdienst over MB+-procedure box 3
Heb je voor de jaren 2017 tot en met 2020 te laat bezwaar gemaakt tegen box 3? Dan ontvang je een brief van de Belastingdienst over de massaalbezwaarplusprocedure (MB+-procedure).
Lees verder
arrow right
Handboek Ondernemen 2026: praktische fiscale gids voor ondernemers
De Belastingdienst heeft het Handboek Ondernemen 2026 gepubliceerd. In dit handboek worden op een toegankelijke en duidelijke manier de fiscale aspecten toegelicht waarmee ondernemers te maken krijgen. Het biedt beknopte aanvullende informatie en is vooral gericht op startende ondernemers, maar ook zeer bruikbaar voor bestaande ondernemingen.
Lees verder
arrow right
Gebruikelijk loon dga moet goed onderbouwd zijn
Een dga met minimaal 5% van de aandelen die werkzaamheden verricht voor de bv, moet een gebruikelijk loon hanteren. Dit loon mag gebaseerd zijn op een vergelijkbare dienstbetrekking, mits de dga dit aannemelijk kan maken.
Lees verder
arrow right