Omnyacc

25 augustus 2025

Nieuwe btw-regels voor afstandsverkopen vanaf 2028

De Europese Raad heeft nieuwe regels aangenomen voor de btw bij afstandsverkopen van buiten de EU. Voortaan moeten leveranciers de btw bij invoer voldoen, waarbij het éénloketsysteem (IOSS) de afhandeling vereenvoudigt.

Eénloketsysteem

Handelaren binnen de EU die zakendoen met afnemers die geen btw-aangifte doen, zoals particulieren, kunnen nu al gebruikmaken van het éénloketsysteem, het IOSS. De handelaren moeten de btw namelijk meestal berekenen in het land van de ontvanger van de goederen en de btw hier ook voldoen. Door gebruik te maken van één centraal punt van de Belastingdienst, het éénloketsysteem, kan men de btw ieder kwartaal aangeven en ook betalen. De Belastingdienst zorgt ervoor dat de meldingen en betalingen worden doorgestuurd naar de betreffende landen.

Meer gebruik éénloketsysteem

Omdat handelaren en platforms buiten de EU verplicht worden de btw af te dragen in het land van de ontvanger van de goederen, zullen ze hiervoor bij voorkeur het éénloketsysteem gaan gebruiken. Op die manier hoeven ze niet in ieder land aangifte en betalingen te doen. Een bijkomend voordeel is dat de lidstaten zekerder zijn van hun btw-inkomsten. Ook wordt de last van de btw-inning verlegd van de consument naar de leverancier.

Ingangsdatum

De beoogde ingangsdatum van de nieuwe regeling is 1 juli 2028.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Voorkom belastingrente in 2026 met tijdige aangifte
De Belastingdienst rekent 5% belastingrente over een (voorlopige) aanslag inkomstenbelasting of vennootschapsbelasting 2025 die vanaf 1 juli 2026 wordt opgelegd. Door tijdig aangifte te doen of een voorlopige aanslag aan te vragen, kun je deze rente voorkomen.
Lees verder
arrow right
Wijziging youngtimerregeling vanaf 2027 mogelijk gefaseerd
Eind vorig jaar is de youngtimerregeling aangepast. Onlangs heeft de Tweede Kamer de regering echter verzocht om de verhoging van de leeftijdsgrens niet in één keer door te voeren, maar dit stapsgewijs te laten verlopen.
Lees verder
arrow right
Btw-aftrek werkkamer mogelijk ondanks privégebruik
Kan een dga een werkkamer in zijn woning met btw verhuren aan zijn bv en daardoor btw aftrekken voor die ruimte? En geldt dit ook wanneer de werkkamer deels privé wordt gebruikt? Een gerechtshof vond in een bepaalde casus dat dit kon. Wat speelde hier?
Lees verder
arrow right