Omnyacc

2 november 2021

Nieuwe elektrische auto? Koop nog dit jaar 

Ben je als ondernemer van plan om een elektrische auto aan te schaffen en op de zaak te zetten, dan adviseren wij om dat dit jaar nog te doen. Je profiteert dan nog maximaal vijf jaar lang van een lage bijtelling en van de milieu-investeringsaftrek.

Bijtelling verhoogd

De bijtelling vanwege het privégebruik is voor een elektrische auto dit jaar nog 12% tot € 40.000 van de cataloguswaarde. Over het meerdere van de cataloguswaarde is de bijtelling 22%. Volgend jaar wordt de bijtelling 16% over de eerste € 35.000 van de cataloguswaarde en 22% over het meerdere. Dat levert een fors hogere bijtelling op.

Wat scheelt dat nu?

Stel dat je dit jaar nog een elektrische auto koopt van € 50.000. De bijtelling bedraagt dan 12% x € 40.000 + 22% x € 10.000 = € 4.800 + € 2.200 = € 7.000. Koop je de auto in 2022, dan wordt de bijtelling 16% x € 35.000 + 22% x € 15.000 = € 5.600 + € 3.300 = € 8.900. Per saldo dus € 1.900 ofwel ruim 27% meer. Rijd je de auto vijf jaar, dan is het verschil in bijtelling dus 5 x € 1.900 = € 9.500.

Milieu-investeringsaftrek (MIA)

Investeer je dit jaar in een elektrische personenauto, dan kun je tot een maximale cataloguswaarde van € 40.000 13,5% aan MIA krijgen. De MIA kan dus maximaal € 5.400 bedragen en komt in aftrek op de winst. Het voordeel van de MIA hangt dus af van jouw belastingtarief.

Let op!

De percentages van de MIA worden in 2022 verhoogd. Het is echter nog niet duidelijk of je ook volgend jaar voor een elektrische auto de MIA krijgt. Dit wordt eind december pas beslist.

Particulier kan beter wachten

Koop je privé een elektrische auto, dan is het raadzaam om juist te wachten tot volgend jaar. Vanaf 1 januari kun je weer in aanmerking komen voor een subsidie bij aanschaf van een nieuwe of gebruikte elektrische auto. Voor nieuwe elektrische auto’s bedraagt de subsidie € 3.350, voor gebruikte € 2.000.

Tip!

Wees er snel bij! Met name voor nieuwe elektrische auto’s is het subsidiepotje altijd snel leeg.

Heb je vragen over een mogelijke koop van de elektrische auto, neem dan contact met ons op.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Snelstart
SnelStart is een eenvoudig en overzichtelijk boekhoudpakket waarmee je veel tijd bespaart.
Lees verder
arrow right
Bijeenkomst ontwikkelingen zzp-ers Leeuwarden
Op donderdagmiddag 12 december 2024 organiseert Omnyacc Leeuwarden, in samenwerking met Adrenna Arbeidsrechtadvocaten, een bijeenkomst over de ontwikkelingen rond de inzet van zzp'ers. Het risico dat een opdrachtovereenkomst met een zzp'er als arbeidsovereenkomst aangemerkt wordt is al tijden een "hot topic". Door de aankomende opheffing van het handhavingsmoratorium op de Wet DBA is dit nu relevanter dan ooit. Een goed moment om de arbeidsrechtelijke en fiscale uitgangspunten duidelijk op een rij te zetten en de risico's voor jouw organisatie in kaart te brengen. Ben jij er ook bij? 
Lees verder
arrow right
Arie de Jong

Arie de Jong

Belastingadviseur