Omnyacc

5 februari 2026

Scholingskosten voor algemene opleiding niet aftrekbaar

Sinds 2022 zijn scholingskosten in principe niet langer aftrekbaar. Toch lopen er nog meerdere procedures over de aftrek van scholingskosten die vóór 2022 zijn gemaakt. In één van deze zaken stond de vraag centraal of de kosten van een vwo-opleiding voor aftrek in aanmerking komen.

Subsidie vervangt aftrek

De aftrek van scholingskosten is per 2022 vervallen en vervangen door de STAP-subsidie. Die subsidie is inmiddels weer vervangen door de SLIM-subsidie. Via de SLIM-subsidie kunnen werkgevers in het mkb subsidie aanvragen om werknemers en stagiairs op te leiden of om te scholen.

Aftrek voor algemene opleiding?

In een zaak waarbij nog vóór 2022 scholingskosten waren gemaakt, werd de aftrek geweigerd omdat de betreffende studie, een vwo-studie, volgens de inspecteur in een te ver verband stond met de doelstelling om inkomen te verwerven. De belastingplichtige was het hiermee niet eens en stapte naar de rechter.

Te ver verwijderd verband?

Voor rechtbank Noord-Holland ging het met name om de vraag of een algemeen vormende opleiding, zoals de vwo-opleiding, in een te ver verwijderd verband stond met het verwerven van inkomen. In dat geval was in principe geen aftrek mogelijk, zo besliste de Hoge Raad in 2013, al zijn er uitzonderingen mogelijk. Dit bleek weer uit een arrest van de Hoge Raad uit 1980, waarin de kosten van een mavo-opleiding wel in aftrek werden toegestaan.

Situaties niet vergelijkbaar

Volgens de rechtbank zijn beide zaken echter niet vergelijkbaar. Zo was de belastingplichtige uit het arrest uit 1980 na de mavo-opleiding direct een beroepsopleiding gaan volgen.

In de zaak voor de rechtbank Noord-Holland was hiervan geen sprake en wilde de belastingplichtige op termijn als paleontoloog aan de slag. Ze kon na de vwo-opleiding worden toegelaten tot de bachelor studie. Daarna moesten echter nog een master, extra curriculaire activiteiten en promotieonderzoek worden gedaan om een paleontoloog te worden.

Volgens de rechtbank was er daarom een veel verder verband met het verwerven van inkomen dan in de zaak waarbij een mavo-opleiding was gevolgd. De inspecteur werd dan ook in het gelijk gesteld.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Landbouwnormen 2025 vastgesteld voor winstberekening
De Belastingdienst heeft de Landelijke Landbouwnormen 2025 gepubliceerd. Agrarische ondernemers gebruiken deze normen om de winst over 2025 te bepalen en op te nemen in de aangiften inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting.
Lees verder
arrow right
Stikstofdispositieruimte aangemerkt als zelfstandig bedrijfsmiddel: HIR onder voorwaarden mogelijk
De Belastingdienst heeft een standpunt gepubliceerd over stikstofdispositieruimte. Daarbij wordt ingegaan op de vraag of hierop kan worden afgeschreven en of het vormen van een herinvesteringsreserve (HIR) mogelijk is.
Lees verder
arrow right
Niet-geregistreerde medicijnen aftrekbaar als zorgkosten
Onder bepaalde voorwaarden kun je de kosten van medicijnen die in Nederland niet zijn geregistreerd opvoeren als zorgkosten in jouw aangifte inkomstenbelasting.
Lees verder
arrow right