Omnyacc

30 oktober 2025

Wijzigingen BOR en DSR voorlopig van de baan

Een eerder aangenomen wetswijziging die de bedrijfsopvolgingsregeling (BOR) en de doorschuifregeling aanmerkelijk belang (DSR ab) zou beperken tot gewone aandelen met een minimaal belang van 5%, gaat niet door. Ook de aanpassingen aan de familietoets en de verwateringsregeling binnen de BOR worden niet ingevoerd.

Beperking tot gewone aandelen

Eind 2024 is een wetsvoorstel aangenomen waarin de BOR en de DSR ab beperkt wordt tot gewone aandelen met een minimaal belang van 5%. Door deze wijziging zouden alleen nog gewone aandelen kwalificeren. Winstbewijzen, opties op aandelen en zogenaamde trackingstocks zouden dan niet meer voor de BOR en DSR ab in aanmerking komen.

Deze wijziging zou in werking treden op een nog nader bekend te maken datum. De staatssecretaris heeft echter onlangs laten weten dat het huidige kabinet niet van plan is om die datum bekend te maken. Dit betekent dat de beperking tot gewone aandelen met een minimaal belang van 5% niet in werking treedt.

Wijzigingen in familietoets en verwateringsregeling

Eind 2023 zijn wijzigingen in de familietoets en de verwateringsregeling door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen. Hierdoor zouden kleine aandeelbelangen ̶ ongeacht de grootte, dus ook aandelen in box 3 ̶ in aanmerking komen voor de BOR als een familiegroep een belang heeft van minimaal 25%. Ook zou de verwateringsregeling worden verruimd door de toegang tot de BOR en DSR ab te behouden ook als de aandelenbelangen verwateren over familieleden onder het huidig toegestane percentage van 0,5%.

Deze wijziging zou ook in werking treden op een nog nader bekend te maken datum. Net als de beperking tot gewone aandelen, is het huidig kabinet ook hiervoor niet van plan om die datum bekend te maken. Ook de wijzigingen in de familietoets en de verwateringsregeling treden daarom niet in werking.

Later alsnog?

De inwerkingtreding van deze wijzigingen in de toegang tot de BOR en DSR ab, de familietoets en de verwateringsregeling waren aan elkaar gekoppeld. Voor al deze wijzigingen geldt dat het huidige kabinet niet van plan is om hier uitvoering aan te geven. Het is echter niet uit te sluiten dat een volgend kabinet hier nog een ander besluit overneemt.

Speciaal voor jou!

UITGELICHT

Bedrijfsoverdracht van het familiebedrijf 2026
Waar moet je rekening mee houden bij een bedrijfsoverdracht binnen de familie? Voor familiebedrijven staat continuïteit vaak centraal. Daarnaast zijn fiscaal-juridische aspecten van groot belang. Door de verschillende wijzigingen in de BOR en DSR in de afgelopen jaren is een goede en tijdige voorbereiding essentieel.
Lees verder
arrow right
Overdracht van je bedrijf 2026
Er komt waarschijnlijk een moment waarop je jouw bedrijf wilt overdragen. Of dat nu gebeurt vanwege financiële overwegingen, je leeftijd, gezondheidsredenen of als voorziening voor later. Wat de aanleiding ook is, een bedrijfsoverdracht regel je niet van vandaag op morgen en vraagt vaak om een voorbereiding van meerdere jaren. Begin daarom tijdig.
Lees verder
arrow right