Omnyacc

11 december 2019

Aftrek hypotheekrente bij verhuizing

Na een uitspraak van De Hoge Raad onlangs is een lening als eigenwoningschuld aangemerkt na fictieve vervreemding en het doorschuiven naar een nieuw gekochte woning. De Belastingdienst heeft hier een andere visie op.

Leegstand na verkoop

Wanneer een woning eerst leeg staat en daarna verkocht wordt, mag de rente op de eigenwoningschuld in het jaar van aanvang van de leegstand en de drie jaren erna toch nog in aftrek worden gebracht. Ook als voor de nieuwe woning ook rente wordt afgetrokken.

Fictieve vervreemding

In bovengenoemde situatie is ná deze periode sprake van fictieve vervreemding. Volgens de Hoge Raad mag de aan de oude woning verbonden lening dan desgewenst worden toegerekend aan de nieuw aangeschafte woning. De rente blijft dan aftrekbaar. Wel moet rekening worden gehouden met de bijleenregeling. Bij de fictieve vervreemding kan een eigenwoningreserve ontstaan. Dat betekent dat de lening op de oude mogelijk niet of niet geheel kan doorschuiven naar de nieuwe woning.

Andere rekening?

De aftrek van hypotheekrente is ook mogelijk als kosten van de eigen woning van een andere rekening worden betaald dan de rekening waarop de lening voor de woning is gestort, zo blijkt uit de uitspraak.

Let op!

Aftrek is niet mogelijk als het geleende geld is besteed aan andere doelen en niet hetzelfde liquide bedrag beschikbaar is gebleven.

Voorfinancieren mag

In feite was in deze situatie sprake van een voorfinanciering. De nieuwe woning was eerst met eigen middelen betaald. Pas na de fictieve vervreemding wilde belastingplichtige de lening op de oude woning inzetten bij de nieuwe woning. Dat is mogelijk en komt overeen met eerdere rechtspraak van de Hoge Raad. De aftrek komt niet in gevaar als kosten ten behoeve van de eigen woning voorafgaand aan de lening eerst zelf worden gefinancierd. Daarbij is van belang dat het oogmerk moet bestaan om de kosten met een lening te financieren. U zult dit oogmerk desgewenst aannemelijk moeten kunnen maken. Als een en ander zich binnen 6 maanden afspeelt, wordt automatisch aan dit oogmerk voldaan.

Heeft u vragen over de aftrek van rente op eigenwoningschulden? Neem dan contact met ons op.

Snelstart
SnelStart is een eenvoudig en overzichtelijk boekhoudpakket waarmee je veel tijd bespaart.
Lees verder
arrow right
Strategisch bedrijfsadvies: rust
Rust is geen luxe maar een fundament voor groei. Bouw aan een sterk bedrijf waarmee je vooruit kunt kijken in plaats van achter de feiten aan te lopen.
Lees verder
arrow right
Controleleider
Vanuit Omnyacc in Control richten we ons met het team op de assurance werkzaamheden. Door een groeiend klantenbestand zoeken we versterking binnen het team. Jij krijgt als Controleleider energie van het coachen en begeleiden van collega's. 
Lees verder
arrow right
Overdragen
Begin op tijd met de voorbereidingen want het verkoopklaar maken van jouw onderneming neemt enkele jaren in beslag.
Lees verder
arrow right
Jaarrekening & advies
Wij helpen je graag bij het opstellen, controleren en beoordelen van de jaarrekening. Maar wij gaan ook next level en kijken samen naar de toekomst!
Lees verder
arrow right
Twinfield
Twinfield is een modern, veilig en bovenal gebruiksvriendelijk boekhoudprogramma.
Lees verder
arrow right