Omnyacc

21 mei 2026

Btw-aftrek bij verhuur dak voor zonnepanelen?

Kan de btw op het dak van een woning in aftrek worden gebracht wanneer het dak btw-belast wordt verhuurd aan een ander voor het plaatsen van niet-geïntegreerde zonnepanelen? Een A-G sluit die mogelijkheid in ieder geval niet uit.

Geen aftrek btw dak bij niet-geïntegreerde zonnepanelen

Om de btw op het dak van een woning in aftrek te kunnen brengen moet er een rechtstreeks en onmiddellijk verband bestaan tussen de bouw van het dak en de btw-belaste verhuur.

In juli 2021 oordeelde de Hoge Raad dat ingeval een belanghebbende een huis (met dak) bouwt en daarop niet-geïntegreerde zonnepanelen aanbrengt, een dergelijk rechtstreeks en onmiddellijk verband ontbreekt. De Hoge Raad oordeelde dat in zo’n geval de belanghebbende de kosten voor het huis (met dak) hoe dan ook zou hebben gemaakt, ook als er geen zonnepanelen op het dak zouden zijn geplaatst.

Geen aftrek btw dak bij btw-belaste verhuur dak?

Een belanghebbende die een nieuwe woning bouwde en het dak van de woning btw-belast verhuurde met btw aan een ander, wilde de btw op dat dak in aftrek brengen. De ander gebruikte het dak om daar niet-geïntegreerde zonnepanelen op te plaatsen en daarmee btw-belaste energie te leveren.

De Belastingdienst, de rechtbank en het gerechtshof vonden dat btw-aftrek niet mogelijk was omdat een rechtstreeks en onmiddellijk verband ontbrak. Zij vonden dat de belanghebbende de kosten voor het dak ook zou hebben gemaakt, ook als het dak niet btw-belast verhuurd zou zijn.

Of toch wel?

Een A-G, een adviseur van de Hoge Raad, vindt dat aftrek btw op het dak misschien wel mogelijk is bij btw-belaste verhuur van het dak. De toets uit het arrest van de Hoge Raad uit juli 2021 geldt in deze situatie niet, oordeelt de A-G.

De A-G vindt dat er in dit geval een rechtstreeks en onmiddellijk verband bestaat tussen de kosten van het dak en de btw-belaste verhuur van het dak. Al bij de aankoop, bij de oplevering en bij de ingebruikname van het dak stond vast dat het dak btw-belast verhuurd zou worden.

Wel moet volgens de A-G nog nader worden onderzocht of het dak wel voor 90% of meer gebruikt wordt voor btw-belaste activiteiten. Alleen dan is namelijk btw-belaste verhuur van het dak mogelijk en kan er sprake zijn van btw-aftrek.

En nu?

De Hoge Raad moet zich nog uitspreken. Tot die tijd is in ieder geval nog niet duidelijk of de Hoge Raad het advies van de A-G volgt


Let op!

De fiscale gevolgen zullen ook afhankelijk zijn van de feiten en omstandigheden van het geval. Laat je daarom over je eigen situatie altijd goed adviseren.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Uitbreiding OSS vanaf 2027 voor energieleveringen
De OSS wordt naar verwachting vanaf 1 januari 2027 uitgebreid voor leveringen van gas, elektriciteit, warmte en koude aan consumenten.
Lees verder
arrow right
Gebruikelijk loon dga moet goed onderbouwd zijn
Een dga met minimaal 5% van de aandelen die werkzaamheden verricht voor de bv, moet een gebruikelijk loon hanteren. Dit loon mag gebaseerd zijn op een vergelijkbare dienstbetrekking, mits de dga dit aannemelijk kan maken.
Lees verder
arrow right
Hof: hogere bijtelling elektrische auto in 2020 toegestaan
Een gerechtshof heeft geoordeeld dat de verdubbeling van het bijtellingspercentage voor elektrische auto’s van de zaak in 2020 niet in strijd is met Europees recht. Daarmee komt het hof tot een andere conclusie dan een rechtbank eerder deed.
Lees verder
arrow right