8 september 2025

Geen extra kosten bij uitblijven automatische incasso

Wanneer je instemt met automatische incasso voor een belastingschuld, mogen er in principe geen kosten in rekening worden gebracht als hiervan geen gebruik wordt gemaakt. Ook moet duidelijk zijn of uitstel van betaling mogelijk is of niet.

Automatische incasso

In een arrest van het gerechtshof Amsterdam was aan een belastingplichtige een aanslag WOZ en rioolheffing opgelegd. De belastingplichtige had hiertegen bezwaar gemaakt, maar niet om uitstel van betaling gevraagd. Hij was verder akkoord gegaan met inning van het bedrag via een automatische incasso.

Direct betalen

In de uitspraak op bezwaar is vermeld dat een resterend nog te betalen bedrag bij gebruik van automatische incasso direct moet worden betaald na de laatste betalingstermijn. Omdat betaling uitbleef, volgde een aanmaning plus kosten voor het resterende bedrag. Vier dagen later volgde zelfs een dwangbevel met kosten.

Aanmaning en dwangbevel onterecht

Het Hof acht de aanmaning en het dwangbevel onterecht. Belanghebbende heeft immers aangegeven te willen betalen via een automatische incasso en de ambtenaar heeft er zelf voor gekozen hier geen gebruik van te maken. Bovendien was niet om uitstel van betaling verzocht. Ook is niet kenbaar gemaakt dat ambtshalve uitstel van betaling zou zijn verleend voor de aanslag rioolheffing en evenmin dat dit uitstel zou zijn geëindigd.

Het Hof acht ook van belang dat op het aanslagbiljet geen betalingstermijn stond, maar enkel data waarop de automatische incasso zou worden uitgevoerd. Gelet op deze tekortkomingen kon volgens het Hof van een aanmaning of een dwangbevel geen sprake zijn.

Speciaal voor jou!

UITGELICHT

Fiscaal inzagerecht wordt stapsgewijs ingevoerd
Belastingplichtigen en werkgevers krijgen inzage in stukken die een rol spelen bij belastingaanslagen en beschikkingen. Omdat dit technisch niet in één keer mogelijk is, wordt het inzagerecht gefaseerd ingevoerd.
Lees verder
arrow right
Verlenging en verhoging drempelvrijstelling pseudo-eindheffing RVU
De regeling voor vervroegde uittreding is in de periode 2021-2025 versoepeld. Na het akkoord in oktober 2024 en de aankondiging bij de Voorjaarsnota 2025, is in het Belastingplan 2026 een verlenging en verhoging van de drempelvrijstelling opgenomen.
Lees verder
arrow right
Belastingheffing bij bonus- en virtuele aandelenplannen
De Belastingdienst heeft een standpunt gepubliceerd over de manier waarop belasting wordt geheven wanneer werknemers deelnemen aan een door de werkgever aangeboden bonusplan of virtuele aandelenplan.
Lees verder
arrow right