Omnyacc

8 september 2025

Geen extra kosten bij uitblijven automatische incasso

Wanneer je instemt met automatische incasso voor een belastingschuld, mogen er in principe geen kosten in rekening worden gebracht als hiervan geen gebruik wordt gemaakt. Ook moet duidelijk zijn of uitstel van betaling mogelijk is of niet.

Automatische incasso

In een arrest van het gerechtshof Amsterdam was aan een belastingplichtige een aanslag WOZ en rioolheffing opgelegd. De belastingplichtige had hiertegen bezwaar gemaakt, maar niet om uitstel van betaling gevraagd. Hij was verder akkoord gegaan met inning van het bedrag via een automatische incasso.

Direct betalen

In de uitspraak op bezwaar is vermeld dat een resterend nog te betalen bedrag bij gebruik van automatische incasso direct moet worden betaald na de laatste betalingstermijn. Omdat betaling uitbleef, volgde een aanmaning plus kosten voor het resterende bedrag. Vier dagen later volgde zelfs een dwangbevel met kosten.

Aanmaning en dwangbevel onterecht

Het Hof acht de aanmaning en het dwangbevel onterecht. Belanghebbende heeft immers aangegeven te willen betalen via een automatische incasso en de ambtenaar heeft er zelf voor gekozen hier geen gebruik van te maken. Bovendien was niet om uitstel van betaling verzocht. Ook is niet kenbaar gemaakt dat ambtshalve uitstel van betaling zou zijn verleend voor de aanslag rioolheffing en evenmin dat dit uitstel zou zijn geëindigd.

Het Hof acht ook van belang dat op het aanslagbiljet geen betalingstermijn stond, maar enkel data waarop de automatische incasso zou worden uitgevoerd. Gelet op deze tekortkomingen kon volgens het Hof van een aanmaning of een dwangbevel geen sprake zijn.

Speciaal voor jou!

UITGELICHT

Schuld in box 3 bij het opeisen van een legitieme portie
Kunnen erfgenamen voor box 3 al rekening houden met het mogelijk opeisen van een legitieme portie door een onterfd kind?
Lees verder
arrow right
Boete van € 10.000 bij contante betalingen vanaf € 3.000
Ondernemers die goederen kopen of verkopen mogen vanaf 1 januari 2026 geen contante betalingen van € 3.000 of meer meer doen of aannemen. Bij overtreding van dit verbod geldt in principe een vaste basisboete van € 10.000.
Lees verder
arrow right
Vrijstelling korting op producten uit eigen bedrijf vervalt vanaf 2027
De gerichte vrijstelling voor kortingen op producten uit eigen bedrijf verdwijnt per 2027. Het kabinet gebruikt deze maatregel om het fiscale pakket rond het conflict in het Midden-Oosten te financieren.
Lees verder
arrow right