Omnyacc

11 februari 2025

Agro: Afroming bij bedrijfsoverdracht: nieuwe regels vanaf 2025

Vanaf 2025 is afroming ook van toepassing bij bedrijfsoverdrachten. Nieuw hierbij is dat een bedrijfsoverdracht kan plaatsvinden zonder dat het KVK-nummer verandert, zolang de ‘landbouwer’ wijzigt.

Wanneer wijzigt de landbouwer?

In de onderstaande situaties wijzigt de landbouwer en kan er sprake zijn van afroming.

  • Overdracht van een bedrijf naar andere natuurlijke persoon of rechtspersoon.
  • Wijziging van rechtsvorm, bijvoorbeeld van eenmanszaak naar maatschap of BV.
  • Wijziging van de samenstelling van een samenwerkingsverband. Bijvoorbeeld het toe- of uitreden van maten of vennoten binnen een maatschap, vof of CV.
  • Wijziging van (in)directe overwegende zeggenschap in een rechtspersoon. Bijvoorbeeld een wijziging van bestuur en/of aandeelhouders van een BV. Of een wijziging binnen een ‘moederonderneming’.
  • Wijziging van (in)directe overwegende zeggenschap in een rechtspersoon die een onderdeel uitmaakt van een samenwerkingsverband. Bijvoorbeeld een
    wijziging binnen een BV, die deel uitmaakt van een maatschap.

Vaker bedrijfsoverdracht, niet altijd afroming

Is in jouw situatie sprake van een bedrijfsoverdracht? Dan is er ook sprake van een overdracht van productierechten (indien aanwezig). En dan kan er sprake zijn van afroming. Echter vaak is dat ook niet zo.

Geen afroming

Bij veel bedrijfsoverdrachten vindt geen afroming van productierechten plaats. Dit is o.a. het geval als er sprake is van een overdracht:

  • Naar bloed- of aanverwanten t/m de derde graad.
  • Naar een echtgenoot of geregistreerd partner.
  • Naar een ander bedrijf waarvan de inbrenger ook deel van uitmaakt en zeggenschap heeft.

Bij een bedrijfsoverdracht van of naar een BV wordt ook naar de bloed- en aanverwantschap en echtgenoot/geregistreerd partner gekeken.

Tip!

Heb je te maken met een bepaalde (complexe) bedrijfsoverdracht? Laat je dan informeren over de ‘afromingsregels’.

Speciaal voor jou

UITGELICHT

Wanneer geldt 2% of 10,4% overdrachtsbelasting bij bouwgrond?
Koop je een bouwkavel die deel uitmaakt van een groter perceel waarop bij de notariële overdracht nog één of meer woningen aanwezig zijn? Dan bepaalt de specifieke kavel die je verkrijgt of je 2% of 10,4% overdrachtsbelasting moet betalen.
Lees verder
arrow right
Aandachtspunten werken met zelfstandigen 2026
De afgelopen jaren is het aantal zelfstandigen zonder personeel (zzp’ers) flink toegenomen. Dit zijn mensen die volledig als zelfstandige werken of dit combineren met een baan in loondienst. Werk je met zzp’ers of bent u zelf zzp’er? Wat is wettelijk geregeld, waar moet je op letten en hoe wordt dit gehandhaafd?
Lees verder
arrow right
Ketenregeling versus cao: wat weegt zwaarder?
Het komt voor dat bepalingen in een cao botsen met wettelijke regels, zoals de ketenregeling. Welke regels zijn dan doorslaggevend voor het wettelijk maximumaantal tijdelijke contracten: de wet of de cao-afspraken?
Lees verder
arrow right