Voorwaarden voor subsidie
Om in aanmerking te komen voor de subsidie, moet je een erkend leerbedrijf zijn voor vmbo’ers/ mbo’ers, bepaalde leerlingen uit het VSO/PRO en leerlingen uit de entreeopleiding vmbo. Als het gaat om hbo’ers, promovendi en toio’s, moet je door een onderwijsinstelling zijn aangemerkt als een onderneming die een goede begeleiding geeft. Daarnaast moet je voldoen aan de volgende voorwaarden:
- Er is een geldige (leer-werk)overeenkomst.
- De beroepsopleiding van de leerling valt binnen de doelgroepen waarvoor de subsidie geldt.
- De beroepsopleiding richt zich op een volledig diploma.
- De beroepsopleiding is opgenomen in het Centraal register beroepsopleidingen (Crebo) voor mbo of het Centraal Register Opleidingen Hoger Onderwijs (CROHO) voor hbo.
- De beroepsopleiding voldoet aan de kwaliteitsnormen die de onderwijswetgeving voorschrijft.
Je hoeft geen volledig jaar begeleiding te geven om voor subsidie in aanmerking te komen. Voor het vmbo en mbo, de entreeopleiding vmbo en PRO/VSO gelden nog de volgende, aanvullende voorwaarden:
Niveau | Voorwaarden |
vmbo 3e en 4e leerjaar | - buitenschools praktijkgedeelte met minimaal 640 klokuren en maximaal 1280 klokuren per studiejaar - in elke schoolweek binnenschools onderricht gericht op behalen van startkwalificatie |
mbo-bbl | - minimaal 200 begeleide onderwijsuren per studiejaar door de onderwijsinstellingen - minimaal 610 klokuren beroepspraktijkvorming in het leerbedrijf |
entreeopleiding vmbo | - minimaal 200 begeleide onderwijsuren - minimaal 610 klokuren beroepspraktijkvorming |
PRO/VSO | - minimaal 640 klokuren aan beroepspraktijkvorming - minimaal één dag per week binnenschools onderwijs - maximaal 4 stagedagen per week - duur van de stage is maximaal 50% van de uren dat onderwijs wordt verzorgd |
Administratieve verplichtingen
Om in aanmerking te komen voor de subsidie, moet je de volgende gegevens in je administratie vastleggen:
- Een getekende (leer-werk)overeenkomst.
- Een aanwezigheidsregistratie van de deelnemer bij de beroepspraktijkvorming. Je kunt bijvoorbeeld gebruikmaken van jouw digitale tijdschrijfsysteem, een presentielijst of een geldig arbeidscontract in combinatie met een verzuimregistratie.
- Een administratie waaruit de begeleiding van de deelnemer blijkt. Door middel van een projecturenregistratie of een digitaal tijdschrijfsysteem kun je de daadwerkelijke uren laten zien.
- Een administratie waaruit blijkt hoe en welke kwalificaties van de beroepsvorming zijn behaald. Hierbij moet je denken aan een werkboek van de leerling en gespreks-, beoordelings- en evaluatieverslagen.
- Een kopie van het diploma.
Hoogte van de subsidie
Omdat de subsidie afhankelijk is van het aantal subsidieaanvragen, is de hoogte van de subsidie voor 2020 nog niet zeker. De verdeling van de beschikbare subsidie vindt jaarlijks plaats na afloop van het studiejaar over alle werkgevers die tijdig een aanvraag hebben ingediend én voldoen aan de eisen voor de subsidie. Het subsidiebedrag is gemaximeerd op € 2.700 per praktijkleerplaats.
De beschikbare subsidie per categorie is voor 2019 vastgesteld op:
Categorie | Bedrag |
Vmbo/VSO/PRO/entreeopleiding vmbo | € 1,3 mln |
Mbo | € 196,8 mln |
Hbo | € 3,1 mln |
Promovendi/toios | € 2,8 mln |
Aanvraag van de subsidie
De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO.nl) voert de regeling uit. De subsidie geldt per studiejaar. Je vraagt de subsidie aan na afloop van het studiejaar door middel van een digitaal aanvraagformulier. Voor het studiejaar 2019/2020 kun je vanaf 1 juli 2020 tot en met uiterlijk 16 september 2020 (vóór 17.00 uur) de subsidie aanvragen. Aanvragen die later door RVO.nl worden ontvangen, komen niet in aanmerking voor subsidie.
Tip!
Om het digitale aanvraagformulier in te vullen, heb je eHerkenning nodig. Voorkom dat je te laat beschikt over eHerkenning en vraag deze tijdig aan.
Let op!
RVO.nl kan nog tot vijf jaar na het studiejaar waarvoor subsidie is verstrekt controles uitvoeren. Je hebt dan ook de plicht om alle relevante documenten te bewaren tot vijf jaar na afloop van het studiejaar waarvoor subsidie is verstrekt.
Actualiteit corona
In verband met corona is het mogelijk in de periode van 2 juni 2020 09.00 uur tot en met 30 juni 2020 17.00 uur een voorschot aan te vragen. Let op, dit geldt alleen voor bbl-praktijkleerplaatsen in het mbo voor begeleiding gegeven in de periode 1 augustus 2019 tot en met 31 maart 2020. De werkgever moet dan ook een definitieve aanvraag praktijksubsidie indienen. Het voorschot wordt hiermee verrekend.
SLIM-subsidie
Sinds maart 2020 is er een nieuwe subsidie voor werkgevers voor het verder laten ontwikkelen van werknemers in het mkb. Een bedrijf wordt voor deze regeling als mkb-bedrijf aangemerkt als er minder dan 250 personen werkzaam zijn en bovendien de jaaromzet niet meer dan € 50 mln. bedraagt en/of het jaarlijkse balanstotaal niet meer dan € 43 mln. bedraagt.
De subsidie kent afzonderlijke voorwaarden voor individuele mkb-ondernemingen, samenwerkingsverbanden in het mkb en grootbedrijven. De subsidie kan aangevraagd worden voor toekomstige activiteiten, zoals het opstellen van een ontwikkelplan waaruit de scholingsbehoefte van de onderneming blijkt, loopbaan- of ontwikkeladviezen en het aanbieden van praktijkleerplaatsen.
De hoogte van de maximale subsidie varieert per doelgroep en bedraagt voor de individuele middelgrote mkb-ondernemers 60% van de subsidiabele kosten tot maximaal € 24.999 (gemaximeerd tot € 20.000 voor landbouwbedrijven).
De eerste termijn voor aanvraag van de subsidie voor individuele mkb-ondernemingen is inmiddels gesloten. Een tweede termijn staat gepland voor 1 september 2020 09:00 tot 30 september 2020 17.00 uur. Voor samenwerkingsverbanden in het mkb en het grootbedrijf in de landbouw-, horeca- of recreatiesector staat de termijn van aanvraag nog open tot 30 juni aanstaande (17.00 uur). Voor meer informatie over de voorwaarden voor de subsidie en de aanvraag, ga naar www.uitvoeringvanbeleidszw.nl.
Financiële bijdrage van O&O-fondsen
Opleidings- en Ontwikkelingsfondsen kunnen financieel bijdragen aan de scholing van werknemers in hun branche. Deze fondsen worden meestal in het leven geroepen door de werkgevers- en werknemersorganisaties in een bepaalde branche en worden gevuld met bijdragen van aangesloten bedrijven. Afspraken hierover worden gemaakt in cao’s. Alle O&O-fondsen hebben loopbaanadviseurs in dienst die kunnen helpen bij scholings- en opleidingstrajecten voor uw werknemers. Sommige O&O-fondsen bieden ook zelf cursussen aan of ontwikkelen scholingsprojecten voor de branche. Wil je een financiële bijdrage van het O&O-fonds ontvangen, neem dan contact op met jouw brancheorganisatie, want de exacte mogelijkheden en voorwaarden verschillen per sector.
Tip!Bekijk hier een overzicht van alle erkende O&O-fondsen.